Staff

Principal

Mr Ian Young

Vice Principal

Mr Ian Murphy
School Improvement and Progress

Assistant Principals

Miss M Winn
Teaching and Learning

Mr J Kenyon
Character and Culture

Director of Safeguarding

Mr T Rigby

Directors of Special Educational Needs

Mrs J Burgess

Director of Curriculum, Literacy and Assessment

Mrs S Wheelock

Senior Teacher

Mr A Simpson
Data / Timetable / Whole school ICT

SEND

Mrs J Burgess – SENCO

Mrs K Thomas: Assistant SENCo

Mr R Stow

Miss M Green

KEY STAGE 3: YEARS 7, 8 & 9 STAFF

Learning Leader Y7: Mr R Stow

Learning Leader Y8: Mr A Skerry

Learning Leader Y9: Miss S Trivedi

KEY STAGE 4: YEARS 10 & 11 STAFF

Learning Leader Y10: Miss L Daniels

Learning Leader Y11: Mr G Rothwell

KS4 Achievement co-ordinator: Miss H Turner

RAINFORD SIXTH FORM STAFF

Director of 6th Form: Mrs C Benbow

Assistant Head of 6th Form: Mr G Fletcher

Post 16 Patoral Leader: Miss H Moreton

English

Mr M Wainwright: Director of Learning/ELG

Mrs C Benbow

Mr S Drewry

Miss R Drury

Mrs S Poole, PLS: Lead Teacher

Miss R Eaton: Curriculum Manager KS5

Miss L Higham

Mrs S Kidd

Mrs H Lancaster: Curriculum Manager KS3

Miss N Lawson

Mr I Murphy

Mrs S Poole: Lead Teacher

Mrs J Seddon

Miss H Turner

Mathematics

Mr N Brown: Director of Learning/ELG

Mr O Chalabi: Curriculum Manager KS4

Mr C Conn

Mr J Fazakerley

Mrs H Geoghegan: Curriculum Manager KS5

Mrs S Graham

Mrs R Hampson

Miss J Harrison

Mr J Hetherington: Curriculum Manager KS3

Mr N Hughes

Mr J Kenyon

Miss K Maddocks

Miss R McCosh

Mr T Rigby

Science

Mrs A Shaw: Director of Learning/ELG

Miss E Belford

Dr H Callan: Curriculum Manager Chemistry

Mr R Dixon: Curiculum Manager Biology

Miss V Ellingham

Mr D Ellis

Mr G Fletcher

Mr D Hopkins

Mrs J Madahar

Ms C McGuinness

Miss R Pennington

Mr R Spedding: Curriculum Manager Physics

Mrs L Wilkinson

Art

Mr R Hughes: Curriculum Leader

Miss V Brothers

Mrs H Tomsett

Computing/Media

Mrs L Wall : Curriculum Leader (Computing, Media and Social Sciences)

Miss J Burgess: SENCO

Miss J Chadwick

Mr G Rothwell

Mr D Williams: Curriculum Manager

Humanities

Mrs L Williams : Curriculum Leader Humanities

Miss A Campbell (History)

Mr A Brown (History)

Mr G Coleman (Geography)

Mrs H Dack: Curriculum Leader RE

Miss C Davies  (Geography)

Miss M Donovan (Geography)

Mrs B Guy (History)

Miss I Kent (History / RE)

Mr J Penfold (RE)

Mrs A Rigby (History)

Mrs M Robinson (Geography)

Miss E Rudge (RE)

Miss M Timmons (History)

Ms M Winn, WNN (Geography)

Mr I Young (History)

Modern Foreign Languages

Mrs F Begley: Curriculum Leader/ELG

Miss S Albiñana

Miss S Charlesworth: NQT Lead

Mr R O’Connor

Miss E Seddon

Mrs K Thomas

Mrs S Wheelock

Performing Arts

Mrs G Bocker: Curriculum Leader, ITTLead/ELG

Mr M Ascroft

Miss H Gillard

Miss S Hett

Mrs E McFadden

Physical Education

Mr G Makin: Curriculum Leader

Mr D Allen: BTEC Co-ordinator

Miss E Belford

Miss A Cleaver

Miss L Daniels

Mrs C Kerr Curriculum Manager

Miss E Rudge

Mr A Skerry

Mr R Unsworth

 

Social Sciences/Business Ed

Mrs L Wall : Curriculum Leader

Miss L Arnold

Mrs N Graham

Miss J Hird

Miss S Trivedi

Mr J Zammit-Garcia

Technology

Mr T Burt: Curriculum Leader

Mr C Eaton

Miss C Fawley

Mrs S Pullen

Mrs A Finnegan

Miss C Holmes

Mrs P Roberts

Mr A Simpson

 

Non-Teaching Support Staff 2018-19

Director of Business and Finance

Miss A Marsh

Principal’s Personal Assistant

Mrs J Ledson

Data and Systems Manager

Mrs S Cahill

Finance

Mrs K Knowles: Finance Manager

Mrs C Anderws: Finance Officer

Education and Welfare Officer

Mr D Taylor

Examinations Officer

Mrs R Ranson

Administrative Support

Mrs J Hill Office Manager

Mrs L Bivon SEN Admin Support

Mrs V Butler Receptionist

Mrs S Byrne Assessment/Lettings

Mrs D Kells Post 16 Administrator

Mrs J Kershaw Cover Manager

Mrs L Moorcroft Admin Assistant/Attendance

Mr S Williams Systems Support & Reprographics Officer

Librarian/Learning Resource Manager

Mrs A Relf

Student Support

Year 7 Patoral Leader – Mrs L Sheedy

Year 8 Patoral Leader – Mrs A Moore

Year 9/10 Senior Patoral Leader – Mr M  Pendlebury

Year 11 Patoral Leader – Mrs A McCartney

Student Support Manager – Mrs C Turton

Disadvantaged Students Senior Pastoral Leader – Mr M White

Behaviour Hub Manger – Mrs S Robinson

Higher Level Learning Assistants

Mrs V Jones

Mrs P Lacey

Senior Learning / Departmental Assistants

Mrs G Atkinson

Miss S Bates

Miss A Drewett

Miss H Greenway

Mrs B Harris

Miss H Mather

Mrs H Quinn

Mr J Smith

Learning Assistants

Mrs O Birchall

Mrs J Bishop

Miss B Cart

Mrs M Green

Miss P Litherland

Miss R McArdle

Mrs G Moore

Miss N Naylor

Mrs L Nolan

Mrs D Picton

Mrs C Rimmer

Mrs G Whittle

Apprentice Learning Assistants

Miss J Kenrick

Miss I Knowles

Miss B Mills

Curriculum Technicians

Mr M Bailey – PE

Miss J Brothers: Technology

Mr G Burrows: Technology

Mrs Y Davies: Science

Miss H Duffy: Senior Science

Mr M Halliwell: PE

Mr J Mayer: Technology

Miss A Smith: Expressive Arts

Mr B Byrne: Lettings and Facilities Technician

Midday Supervisors

Mrs L Atherton

Mrs R Williams