Sports Fixture List

Fixtures 2017/18

More fixtures are to be added across all sports and will be added automatically dependant on progression through tournaments.

Sport Year School / Fixture / Organiser Venue/Time
September
Wednesday 20th 11 Boys Football St.Helens 7 a side CV Ruskin 3:00 to 5:00pm
Monday 25th 9 Boys Rugby League Champion Schools Playoff v DLS Home 3:30pm
Tuesday 26th 7 Boys St. Helens Champion Schools Tournament Cowley 3:30pm
Wednesday 27th U15 Girls Emerging Schools Rugby Union Tournament Widnes RU 1:30pm start
Wednesday 27th 10 Boys Football St.Helens 7 a side CV Ruskin 3:00 to 5:00pm
Thursday 28th 10 Boys Emerging Schools Rugby Union Tournament LSH 1:30pm start
October 
Monday 2nd 9 Boys Emerging Schools Rugby Union Tournament LSH 1:30pm start
Wednesday 4th 6th Form Boys 6th Form Football v Everton 6th Form B Away King George V
Thursday 5th U13 Girls Emerging Schools Rugby Union Tournament Widnes 1:30pm start
Thursday 5th 9 Boys Football St.Helens 7 a side CV Ruskin 3:00 to 5:00pm
Thursday 5th 10 Boys Champion Schools Rugby v St.Ambrose Home 3:40pm KO
Tuesday 10th 8 Boys Football St.Helens 7 a side CV Ruskin 3:00 to 5:00pm
Wednesday 11th Y7 x 2, Y8, Y9 Girls Netball fixture v Rainhill Away 3:30pm
Wednesday 11th 6th form Boys 6th Form Football v Helsby High School Helsby High School 2:00pm KO
Wednesday 11th 7 Boys Champion Schools Fixture v St.Marys Home 3:30pm
Wednesday 11th 10 Boys Champion Schools Fixture v Standish Home 3:30pm
Thursday 12th 8 Boys Emerging Schools Rugby Union Tournament LSH 1:30pm start
Thursday 12th U13 + U15 Girls Football Knowsley, Halton & St.Helens Prescot Soccer Centre 3:30 – 5:30pm
Monday 16th 7 Boys Emerging Schools Rugby Union Tournament LSH 1:30pm start
Tuesday 17th 8 + 10 Boys Rugby League Friendly v DLS DLS 3:45pm
Tuesday 17th 11 Boys Basketball St.Helens Central Venue Carmel College 3:30pm
Tuesday 17th Girls Football Friendly v Rainhill Rainhill 3:30pm
Wednesday 18th 7 Boys Football St.Helens 7 a side CV Ruskin 3:00 – 5:00pm
Wednesday 18th 6th Form Boys 6th Form Football  v Hugh Baird Away NAC Centre 2:00pm
Wednesday 18th 9 Girls Netball Central Venue
Thursday 19th 8 Boys Football Friendly v Cowley A + B Teams Cowley 3:30pm KO
Tuesday 26th 7 Boys Rugby League Champions School St.Helens Tournament Cowley 3:00pm
Tuesday 31st U13 Boys Indoor Cricket Tournament TBC
Tuesday 31st 9 Boys Merseyside Cup Football V Hope Academy 3.30pm KO
November
Wednesday 1st 10 Boys Rugby League v Wade Deacon Champion School Away 3:30pm
Wednesday 1st 7 Boys Rugby League v St. Marys Home 3:45pm
Wednesday 1st 6th Form Boys 6th Form Football v JM Education Home 2:00pm
Tuesday 7th 10 Boys Basketball St. Helens Tournament Carmel College 3:00pm
Tuesday 7th 7 Boys Merseyside Football v St. Hilda Home 2:45pm
Tuesday 7th 10 Boys Basketball Tournament Carmel College 3:30pm
Wednesday 8th 10/11 Girls Netball Central Venue
Wednesday 8th 6th Form Boys 6th Form Football v Liverpool Football College 4 Liverpool Foundation College 2:00pm
Thursday 9th U15 Girls Emerging Schools Rugby Union Tournament West Park 1:30pm start
Thursday 9th U13 + U15 Girls Football Knowsley, Halton & St. Helens Tournament Prescot Soccer Centre 3:30 – 5:30pm
Thursday 16th U13 Girls Emerging Schools Rugby Union Tournament West Park 1:30pm start
Tuesday 21st 9 Boys Basketball Tournament (heat 1) Carmel College
Wednesday 22nd 10/11 Girls Netball Tournament
Wednesday 22nd 6th form Boys 6th Form Football v Ormiston Bolingbroke Academy Rainford 2:00pm
Wednesday 22nd 11 Boys Rugby League v DLS Away 3:00pm KO
Thursday 23rd 7 Boys Rugby League Champion Schools v St. Peters & Pauls Home 2:30pm KO
Wednesday 29th 6th form Boys 6th Form Football v Range High School Rainford 2:00pm
Thursday 30th U15 Boys Cricket Indoor Tournament Sutton 9:00 – 1:00pm
December
Monday 4th 7 Boys Champion Schools fixture v St.Peters and Pauls Home 2:30pm
Tuesday 5th 8 Boys Basketball Tournament (heat1) Carmel College
Wednesday 6th 8 Girls Central Venue Netball Tournament
Wednesday 6th 6th form Boys 6th Form Football v Bebington High Bebington 2:00pm
Wednesday 6th 7 Girls Central Venue Netball Sutton 3:30pm
Friday 8th KS3 / 4 St. Helens Badminton Tournament Broadway
Tuesday 12th 7 Boys Basketball Tournament (heat 1) Carmel College
Wednesday 13th 8 Girls Central Venue Netball Tournament Sutton
Friday 15th 7 & 8 Boys & Girls Indoor Athletics Competition Sutton
January 
Tuesday 16th 9 Boys Basketball Central Venue (heat 2) Carmel College
Tuesday 23rd 8 Boys Basketball Central Venue (heat 2) Carmel College
Wednesday 24th 9 Girls Central Venue Netball Tournament
Thursday 25th U13 + U15 Girls Football Knowsley, Halton & St. Helens Tournament Prescot Soccer Centre 3:30 – 5:30pm
Tuesday 30th 7 Boys Basketball Central Venue (heat 2) Carmel College
Wednesday 31st 8 Girls Central Venue Netball
Wednesday 31st U13s Boys Lancashire Emerging Schools Rugby Union Waterfall Festival TBC
February 
Tuesday 6th 9,8,7 Boys Basketball Finals
Thursday 8th U15 Girls Emerging Schools Rugby Union Tournament Widnes 1:30pm start
Wednesday 21st All Years Girls Netball fixture v Rainhill Home 3:30pm
Thursday 22nd U13 Girls Emerging Schools Rugby Union Tournament Widnes 1:30pm start
Thursday 22nd U13 + U15 Girls Football Knowsley, Halton & St. Helens Tournament Prescot Soccer Centre 3:30 – 5:30pm
Wednesday 28th 7 Girls Netball Central Venue
March
Thursday 1st U15 Girls Emerging Schools Rugby Union Tournament West Park 1:30pm start
Wednesday 7th 8 & 9 Girls Netball Tournament St.Cuthberts
Thursday 8th U13 Girls Emerging Schools Rugby Union Tournament West Park 1:30pm start
Thursday 15th Secondary School Boccia Tournament
Tuesday 20th 8 & 10 Boys St.Helens Cup Football Finals
Wednesday 21st 7 Girls Netball Tournament Rainhill 3:30pm
Wednesday 21st 11 Boys St. Helens Cup Football Final
Thursday 22nd 7 & 9 Boys St. Helens Cup Football Finals
April
Thursday 19th U13s Handball Tournament
Wednesday 25th U15s Handball Tournament
May
June 
Wendesday 13th U13 & 15 Girls St. Helens Rounders Tournament
Thursday 28th 7 & 8 Boys & Girls St.Helens Quadkid Athletics
July